Our hyggelig Christmas

Hygge je už určitý čas fenoménom dnešnej doby a dostal sa za hranice Dánska. Bližším zoznámením sa s hygge však zistíme, že dánska útulnosť, posedenie pri sviečkách, či pokojná atmosféra s precítením vlastného bytia nie je cudzia ani nám v srdci Európy. Len na to nemáme jedinečný výraz.
Nikdy som nemala rada jedno veľké centrálne svetlo v miestnosti. Doteraz zbožňujem ostrovčeky svetla, ktoré zjemnia rohy, zútulnia priestor a vrhnú zaujímavé tiene na steny. Svetlo vianočného stromčeka je tým pravým svetelným ostrovčekom v čase Vianoc, spolu so sviečkami na stole, komode, či malom stolíku. Sviečky obľubujem najmä na jeseň a v zime. Dodávajú mi pocit príjemnej chvíle relaxu.
Kozub sme si naplánovali už pred stavbou domu. Chceli sme mať najmä alternatívny zdroj kúrenia a nespoliehať sa len na plyn. Oheň v krbe nám robí spoločnosť od jesene do jari. Keď vonku zúri vietor, snehová búrka alebo dážď, sedieť v obývačke pri krbe je jednoznačne hygge. 
Tesne pred začiatkom Adventu mením našu obývačku do červených farieb. V mojej hlave patrí červená k Vianociam a asi to nikdy nezmením. Kopec vankúšov na gauči prezlečiem do červeného. Keď si potrebujem oddýchnuť, zoberiem ešte deku, uvarím si kávu, zapálim sviečku a odpočívam v mojom hyggekrog - mieste v obývačke, kde sa dá pohodlne sedieť a oddychovať. Aj ráno, keď sa ide do práce, si na toto miesto rada sadnem, na pár minút vyložím nohy hore a rozjímam. 
Súčasťou prípravy na Vianoce je pečenie. To si užívam. Samotný proces prípravy koláčikov, medovníkov, žĺtkového koláča je hyggelig. Vôňa pečenia zútulní domov rovnako ako hudba, ktorá sa v mojom prípade nemusí ozývať práve z TV. Aj domáci džem, ktorý natierame od nepamäti na linecké, je plný hygge atmosféry. V zime nám pripomenie leto a chvíle, ako sme ho varili vo veľkomhrnci. 
V čase Vianoc sa o naše domáce hygge delíme aj s rodinou a priateľmi, ktorých sa u nás vystrieda niekoľko. Nebolo tomu ináč ani tento rok, pretože môj manžel oslavuje meniny aj narodeniny práve vo vianočnom čase. Radi pripravujeme občerstvenie a posedenie pre blízkych a známych. Niekedy nás je aj viac ako desať, inokedy sme štyria, ale vždy je to super pokecať si a zasmiať sa. 
 ♥ ♥ ♥
Hygge is a phenomenon of these days and it spread out far away from Danemark borders. When you become more familiar with hygge, you find out that Danish cosiness, Danish getting-together at candle light or a calm atmosphere with a deep feeling of our personal being aren´t unknown to us - in the heart of Europe. However, we haven´ t got any unique expression for that.
I have never loved one big central light in the room. I love light islands that soften the corners, bring cosiness into the room and throw interesting shadows on the walls. The lights on the Xmas tree are the best light island for Xmas season together with candles on the table, on the chest of drawers or on the small coffee table. I enjoy putting candles everywhere especially during autumn and winter time. They provide an agreeable moment of relax.
We counted with the chimney before we started to build a house. We wanted it particularly as an alternative source of heating and we didn´t want to be dependent on gas heating. The fire in the fireplace keeps us company from late September - autumn - till late March - spring. When it is windy, snow storm or a rainy weather outside, be sitting in the living room by the fireplace is definitely hygge.
Closely the beginning of Advent I usually change our living room outfit into red colour. In my mind, red is related to Xmas time and I won´t probably change it. Never. Loads of pillows on the sofa are in red when Advent begins. When I need to relax, I pick up a blanket, I make a cup of coffee, I light a candle and I have a rest there in my hyggekrog - a place in the living room where it is possible to be sitting comfortably and relax. Even in the morning on working days, I like to be sitting there for a while, I put my legs up and I contemplate.  
Baking is an important part of  Xmas. I enjoy it a lot. The process of baking some pastries, sweets, gingerbreads or our traditional yolk pie is hyggelig. The smell of baking makes the home cosier as well as the music which doesn´t have to be listened from the TVset (as for me). And what about the home made jam? That one we put on "linecké pastries" is full of hygge atmosphere because thanks to it even when it is winter, we can  remember the summer time during which it was made in a big cooking pot.
During Xmas time we commonly share our home hygge with our family and friends. They come quite often. No exception this year. My husband celebrates his nameday and even his Bday just at the end of December, so we invite them. We like preparing refreshments, snacks and eating in sitting for them. Sometimes, we are more than 10, at another time we are only 4, but it is always great to have a chat and smile a lot together. 

Comments

  1. Krasne a milo j eu vas. Bajecny rok 2018 cele rodine. M.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Milá Marcelka, ďakujem za milé slová a návštevu blogu ;-) Happy 2♥18!

      Delete

Post a Comment

I' ll be happy if you leave a comment :-)

Popular Posts