I do it my way - Zucchini pancakes


Dnes vám ponúkam recept na cuketové placky, ktoré som minulý týždeň urobila náhodne a neviem sa ich dojesť. Mne chutia posypané cukrom, ale niekto si ich možno viac obľúbi naslano. Obe možnosti sú OK. Sezóna cukiet prichádza a určite si ich obľúbite. Som si tým istá.

Today, I have got a zucchini recipe for you. It concerns making pancakes or (maybe better) a flatbread. It was a random recipe that I made last week and I had to repeat it again. I love them with sugar, but some other people may prefer them salty. Both possibilities are OK. Zucchini season is coming and you will love them, I am sure.
Polovicu väčšej cukety, 3 väčšie zemiaky, 2 mrkvy alebo batát, asi 100g syra. Všetko si postrúhame nahrubo, osolíme, okoreníme. Ja som pridala aj mletú rascu a sladkú papriku. Raz som dala majoránku, inokedy pamagorán. Keď ste všetko premiešali, pridajte 3 celé vajíčka a postupne pridávajte múku, aby sa to celé pekne spojilo.
Ak sa vám to zdá hutné, prilejte trochu mlieka.
Z hmoty tvorte placky, či skôr osúchy, priamo na panvici lyžičkou, pečte z oboch strán a dobrú chuť.

You will need a half of bigger zucchini, 3 bigger potatoes, 2 carrots or a sweet potato and 100g of cheese. Grate everything coarsely one by one, add some salt and pepper. I like to add different kinds of herbs as well. Once it is marjoram, then oregano and ground caraway seeds or some sweet pepper. When you mix everything together, add 3 whole eggs and add some flour little by little to make a compact mixture. If it is too thick, pour a little milk.
Put the mixture on the frying pan and make some pancakes or a flatbread with a spoon. Fry on the both sides. It will never be thin as a pancake. However, its taste will be delicious.

Dobrú chuť.
Enjoy your meal.

Comments

 1. Hi Dear,
  just found you via Prarie Charme and really love this nice recipe. Love these kind of simple and tastey dishes.
  Thank you and happy days
  Elisabeth

  ReplyDelete
 2. Thank you for coming to my blog and commenting which made my day! Have a nice summer. Jolana

  ReplyDelete

Post a Comment

I will be happy if you leave a comment :-) Do not forget to leave your name!

Popular Posts