I do it my way - Tarte flambée

Tí, ktorí máte radi Francúzsko, isto poznáte gurmánsku špecialitku z Alsaska: Tarte flambée. Keď som to prvýkrát jedla, bude tomu takmer 20 rokov, sedeli sme s Camille v reštaurácii na námestí v meste Colmar.
Minulé leto sme s manželom robili okružnú cestu severnou časťou Francie a Colmar s Tarte flambée veru nechýbali ani tentokrát. Najmä som chcela, aby aj môj manžel objavil nielen krásy, ale aj chute krásneho Francúzska. No a tu je jedna z nich. Ponúkam vám spôsob, akým ho robím ja v domácich podmienkach. Ba čo viac, prišla som na spôsob, ako z neho urobiť jednohubky pre hostí. 
Potrebujete buď tradičné pizza cesto alebo linecké cesto, ak chcete mať jednohubky s mierne nasladlou chuťou. To je moja vlastná obmena a musím povedať, že chutí. K vínku a kamarátskym posedeniam ako stvorené.
Potom cesto potrite kyslou smotanou. Spotrebujete asi tak polovicu téglika. Radšej dať hrubšiu vrstvu než málo. Cibuľové plátky rozložíte na cesto. Pridáte na kúsky nakrájanú slaninu. Toto je základný Tarte flambée. Ja niekedy zvyknem pridať aj nastrúhaný syr alebo položiť plátky syra na vrch. Vo francúzskej reštaurácii však nájdete aj iné obmeny, takže kľudne môžete pridať i šunku. Pečieme v rúre tak na 180°C, kým okraje nezhnednú a syr sa pekne neroztopí. Rozkrájajte na menšie kúsky a máte z toho jednohubky. Dobrú chuť!
Those who like France, you surely know this speciality from Alsace: Tarte flambée. When I ate it for the first time, it was nearly 20 years ago, we sat with Camille in a restaurant on the square in Colmar. Last summer, my husband and I did an interesting journey - a sightseeing tour by car in northern France and... Colmar with its Tarte flambée couldn´t be missing. I wanted my husband to discover beauties of France, that I like such a lot, I even wanted he can discover how this beautiful France tastes. So, here it is one of its flavour. I offer you a way I do it. Even more, I found out the way how you can do "Tarte flambée tapas/canapé" for your friends.
You need either a traditional pizza pastry or a delicate pastry if you want tapas/canapé with slightly sweet taste. This is my variation and I must tell you that people like it. Ideal to be eaten with a glass of wine during the friendly chatting.
So, spread some creme fraiche on the pastry. You need nearly a half of the pot, better more than less. Then, cut some onion into slices and put them on. Then add some bacon pieces. This is the basic Tarte flambée. I sometimes add some grated cheese or some cheese slices on it, too. In French restaurant, you can choose among different variations. So, if you want, you can even add some ham slices. Then bake it on 180°C until the edges aren´t brown. The cheese becomes melted. Then cut into small pieces and serve them to your friends. Enjoy it!
Posledné dve fotky sú z Colmaru. Ozajstný Tarte flambée.
These two last photos were taken in Colmar. The real Tarte flambée.


Comments

Popular Posts