Amsterdam

Amsterdam je vďaka svojím domčekom poprehýbaným doboku či dopredu naozaj zaujímavé mesto. Niekedy sa zdá akoby tancovali nad hladinou vody. Súdržne stoja vedľa seba a vzájomne sa podopierajú. Predstavujem si v nich útulné bývanie so strmým schodiskom, po akom sme stúpali do podkrovia domu Anny Frankovej. Neuveriteľný príbeh! My sme síce na lístky čakali v rade zo dve hodinky vo veternom počasí, ale návšteva sa oplatila... mimochodom, horúca čokoláda nás zahriala a po návšteve sa naša myseľ zaoberala skôr zlými vojnovými časmi než zlým počasím! (pozor: od mája sa vraj kupujú už len lístky cez internet!)

Parkoviská bicyklov? Z Amsterdamu bez fotky s bicyklom neodchádzajte. Je to naozaj niečo nevídané. Hľadala som žltý, aby som ho odfotila pre tento blog, ale to sa mi nepodarilo. Tak niekedy nabudúce ;) Zaujali ma tiež pouličné lampy akoby z dávneho storočia a samozrejme tulipánové variácie vo veľkých mestských kvetináčoch. Ktovie, ako dlho by tulipány v meste vydržali na Slovensku?!

Fascinovaná som bola aj neustálym preletom lietadiel, ktoré si to mierili z neba na zem. Stáť pevnými nohami na pevnej pôde je predsa na nezaplatenie. No a na nezaplatenie sú aj diamanty v Coster Diamonds. Veru neviem, čo by som s takým diamantovým náhrdelníkom robila... Radšej milé chvíle, dobré skutky a rodinnú pohodu než tony diamantov. Avšak vidieť ich a dozvedieť sa, že nie je diamant ako diamant, stojí za návštevu. Okrem toho neobíďte ani krásavca E.T-ho v múzeu voskových figurín alebo postavy maliarov! Rembranda som tam nestretla, ale Van Gogh, Picasso a Dalí si tam dali malé stretnutie... tých v londýnskom nenájdete.


      
Holandské waflé sme si doniesli domov, rovnako ako syry, a tak sme ešte pár dní po návrate chutnali Holandsko. Rozmýšľala som zadovážiť si ozajstné dreváky a využiť ich doma ako kvetináče... ale všade prítomná vôňa 'marišky' mi k rozhodnutiu rozhodne nepomohla... Aj to ma teda čaká pri ďalšej návšteve... 

 ♥ ♥ ♥Amsterdam is an interesting city thanks to its houses bent to the left or to the right side and also at the front. Sometimes, it seems they are dancing over the water. They stand together side by side and they support themselves like good friends. I try to imagine a cute living inside with steep stairs, the same as we were going up till the attic in Anna Frank´s House. Unbelievable story! We were waiting for our tickets nearly for two hours, the weather was windy and quite cold, but this visit was worth it… by the way, hot chocolate was a good idea to fell warm in that queue… after our visit we weren´t able to think about the bad weather, we were thinking about the bad war times! (attention: since May 2016 it is said to buy only online tickets to enter Anna Frank´s House!)


Bike parking areas? You can´t leave Amsterdam without taken a bike photo. It´s really one of the MUST HAVEs. I was looking for a yellow bicycle to take it on the photo because of this blog, but I didn´t find it anywhere. Surely the next time ;) Street lamps, maybe from the past centuries, were also something truly exceptional. And, of course, tulips town decorations in big flower pots asked me to notice them, too. I´d like to know if it would be possible in Slovakia, how long would they last there?Fascinated by the repeated aeroplanes transit over the city, I tried to make one interesting photo. The planes were heading from the sky for the ground. To have both feet on the ground, I think, it is priceless. And what about the diamonds in Coster Diamonds? I wouldn´t know what to do with a diamond necklace. Nice moments, acts of grace and a peace of mind are better than diamonds. However, to see them and to learn that there are different kinds of diamonds, is worth a visit. Apart from it, do not miss a heart-throb E.T. in a Wax Museum or painters like Van Gogh, Picasso or Dalí. They met there for a while and you can´t see them in London. 

 
We brought Dutch waffles as well as Dutch cheese at home, so we could enjoy Holland even at home for few days. I was thinking long and hard to buy real Dutch clogs and to make flower pots from them at home, but omnipresent marihuana aroma didn´t absolutely help me to make a decision… oh, maybe the next time… 

  
   
    


Comments

Popular Posts